Blog

Koltuğa dökülen kola lekesi nasıl çıkar


Koltuk, mobilya denince akla gelen ilk ve en önemli ev eşyalarından veya ofis eşyalarından biridir. Koltuklar; kullanım şekillerine, kullanım alanlarına, üretim malzemelerine ve kalitelerine göre değişen yapılarda kullanılırken birçok etki ile birlikte kirlenme şekilleri de değişiklik gösterir. Genellikle ev ortamında kullanılan bir koltuk ile işyeri ortamında kullanılan bir koltuğun kirlenmesine neden olan etmenler farklılık gösterebilir. Özellikle iş yerleri gibi sürekli olarak misafirlerin ağırlandığı ve konuklara ikram yapılırken bu ikramların dökülmesi gibi durumlarda, koltukların kirlendiği görülmektedir. Bu gibi durumlarda, koltuğuma kola döküldü nasıl çıkar gibi bir soru ile birçok müşterimiz firmamıza başvurarak temizlik talebinde bulunmaktadır.

Koltuğa dökülen kola nın temizlenmesi aslında profesyonel olarak yapılması gereken bir işlemdir. Fakat maalesef herkes bu işe bütçe ayıramamaktadır. Bu yazımız da kendi imkanlarınız ile koltuğa dökülen kolanın yada fantanın nasıl çıkarılacağını basitçe sizlere anlatmaya çalışacağız.


koltuguma halıma kola fanta dokuldu ne yapmalıyım

Koltuğuma kola döküldü ne yapmalıyım ? – Halıma kola döküldü ne yapmalıyım ?

Kola Fanta lekesini koltuktan nasıl temizlemeliyim?

1- Bu durumda hızlı hareket etmek çok önemlidir. Temiz ve renk vermeyecek bir bez ile koltuk yada halıya dökülen kola emdirilmeli ve olabildiğince koltuktan fazla kola alınmalıdır.

2- Bu aşama da önceliğimiz koladan koltuğu arındırmaktır, kesinlikle son aşamaya kadar deterjan yada kimyasal madde kullanılmamalıdır, aksi taktirde kola koltuğunuzdan çıkmayacaktır.

3- Renk vermeyecek temiz ıslak bir bez ve saf su ile işlem yapılmalıdır. Bezi temiz su ile ıslatalım ve kola dökülen bölgeyi komple silelim. Bu işlemi yaparken amacımız leke çıkarmak değildir. Kola ve fanta gibi ürünler de yüksek miktarda şeker bulunur, bu şeker koltuğa yapışır. Bunu önlemek için önce kola yada fanta ne döküldüyse onun şekerini almalıyız. Duru suyla silme işleminin amacı budur. Bolca koltuğu duru su ve bez yardımı ile silip tüm şekeri koltuktan arındırın. Koltuğu kolanın yada fantanın şekerinden arındırmanın bir yolu daha var, ev tipi halı koltuk yıkama makineniz var ise; su haznesine temiz su koyarak sadece su ile yıkama yapabilir, bu şekilde şekerden arındırabilirsiniz. Daha sonra normal deterjanlar ile yıkama işlemi yapabilirsiniz. Halı koltuk yıkama makineniz yok ise yazımızı okumaya devam ederek aşamaları öğrenebilirsiniz.

4- Bu aşamaya gelindiğinde artık koltuk şekerinden arındırılmıştır. Normal temizleme yöntemleriniz ile artık koltuğunuzu silebilirsiniz. Evde amatörce yapılan bu temizleme işleminde fazla kimyasal madde kullanmamanız önemlidir. Makine kullanmadığınız için çokca kullandığınız kimyasallar koltuğunuza yapışacak ve sağlığınızı tehtid edecektir. Her ev hanımının yada beyinin kendine özgü kullandığı leke çıkarıcıları vardır. Biz size bir marka önermeyeceğiz, aşağı yukarı tüm leke çıkarıcılar aynı etkiyi veriyor ve hepside kimyasal madde olduğu için, bizim için hangisini kullandığınızın önemi yok. Artık koltuğunuzu dilediğiniz şekilde yıkayarak kola lekesini yok edebilirsiniz.

Halıya kola döküldü nasıl çıkar

Koltuklar için yapılan işlemin aynısını halı içinde yapabilirsiniz. Halıya dökülen kolayı çıkarabilmek için önce fazla kola kuru bir bezle emdirilmelidir. Arkasında saf su ile şekerden arındırılıp ıslak saf sulu bez ile silinmelidir. Son olarak tercih ettiğiniz leke çıkarıcı ürün ile silinerek kurumaya bırakılmalıdır. Buradaki püf noktası önce saf su ile temizlenmesidir. Saf su kullanıldığın da lekelerin ne kadar kolay çıktığını göreceksiniz.

koltuguma kola dokuldu

Koltuğa dökülen kolanın firmamız tarafından temizlenmesini istermisiniz ?

Kola veya Fanta gibi içecekler aşırı derecede şekerli, asidik ve ısındıkça katılaşan bir özelliğe sahip olduklarından dolayı koltuk üzerinde derin ve yapışkan bir leke bırakırlar. Genel anlamda koltuk yıkama ve temizleme işlemleri yapılırken leke çıkarma işlemi, lekenin bölgeden uzaklaştırılmasını ifade eder. Basit yöntemlerle silme veya küçük temizleme jelleri kullanarak leke yüzeyden atılabilir ama iç tarafa işlemiş olan leke kalmaya ve etki göstermeye devam edecektir. Bu nedenle firmamız koltuk yıkama işlemleri ve temizleme işlemleri gerçekleştirirken derinlemesine nüfuz eden temizleyiciler kullanarak koltuklardaki kola ve fanta gibi lekelerin tamamen temizlenmesini ve koltuktan sökülüp atılmasını sağlıyor.

koltuktan kola lekesi nasıl çıkar

Koltuktaki Kola Lekesinin Profesyonel Şekilde Çıkarılması

Herhangi bir taş yüzey veya düz zemin üzerindeki kola ve fanta gibi bir sıvının peçete ya da paspas yardımıyla silinip temizlenmesi ile koltuk yüzeyinden silinmesi aynı işlem değildir. Koltuklar genellikle süngerimsi bir yapıya sahip olduğu için kumaş üzerinden içecekler iç kısma geçecektir. Daha iç noktalara nüfuz edebilmek için öncelikle üst katmanın alınması, daha sonrasında nemlendirme ile birlikte bakım yapılması ve tüm lekenin sökülüp alınması gibi bir işlem uygulanması gerekir. Bu işlem firmamız sayesinde uygulanan koltuk yıkama hizmetleri ile gerçekleştirilmektedir. Firmamız, ev ve işyerlerinde vermiş olduğu bu hizmetle birlikte koltuk ürünleriniz üzerindeki kola ve fanta lekesi gibi istenmeyen ve uzun sürede mikrobik etki oluşturabilecek lekeleri çözümleyebilmektedir.

Bu işlem için ekip ve ekipmanlarla ile evinize gelen firmamız, öncelikle koltuk üzerindeki leke belirlemelerini yaptıktan sonra temizlik işlemine geçmektedir. Eğer koltuğuma kola döküldü nasıl çıkar gibi bir soru ile karşı karşıya kalırsanız firmamıza başvurarak kesin çözüm sağlayan bir koltuk temizleme hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede özellikle iş yerlerinde lekelerinden arındırılmış ve işletmenin görünümünde önemli bir yere sahip olan ofis koltukları kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Leke çıkarma konusun da hizmet veren firmalar bulunmaktadır. Konu koltuk olunca koltuk yıkama alanında şirketlerden biri seçilmelidir.

Ev Ortamında Koltuktaki Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Evlerde koltuklar aile tarafından ve misafirler tarafından kullanılan eşyalar olarak günlük kullanımda en yoğun tercih edilen eşyalardır. Özellikle ev ortamında çocuklar yemek yerken, televizyon izlerken ya da oyun oynarken kola veya fanta gibi asitli ve şekerli içecekleri sürekli olarak koltuk ve halılara dökebilirler. Koltukların üzerine dökülmüş olan ve yoğun bir leke oluşturan kola, çok istenmeyen ve kirli bir görüntüye sebep olur. Kola asıl olarak siyah olsa dahi koltuktaki kola lekesi sarı ve daha sonrasında kahverengi bir görünüm oluşturacaktır. Bu nedenle koltuğuma kola döküldü nasıl çıkar gibi bir sorun nedeniyle firmamıza birçok müşterimiz başvurmakta ve hızlı bir şekilde temizlik hizmeti almaktadır. Evlerinizde vermiş olduğumuz koltuk yıkama ve temizleme hizmetleri sayesinde özel vakumlu makinelerimiz ve dezenfektanlarımız kullanılarak koltuklardaki tüm lekeler gibi kola ve fanta lekeleri de çözülebilmektedir. Bu sayede ev ortamındaki koltuklarınızı sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz.